Dzieła prowadzone przez nas

Dzieła prowadzone przez Mocnych w Duchu wzajemnie się przenikają i uzupełniają tworząc całość zarówno formacyjną, jak i ewangelizacyjną. Trzon każdego dzieła tworzą pracownicy Mocnych w Duchu, którzy odpowiadają za poszczególne sektory naszej działalności, a jednocześnie koordynują pracę wolontariuszy. W naszym centrum pracuje obecnie 60 pracowników. Duchowość, którą propagujemy we wszystkich dziełach jest połączeniem modlitwy charyzmatycznej z duchowością ignacjańską.

Zespół muzyczny Mocni w Duchu

Zespół Mocni w Duchu jest zawodową drużyną ewangelizacyjną. Prowadzi rekolekcje, koncerty, duże wydarzenia halowe i plenerowe, warsztaty muzyczne i taneczne, rekolekcje ignacjańskie oraz nagrywa płyty i głosi bardzo dobre konferencje. Zespół liczymy około 40 osób. Kierownikiem zespołu jest Inga Pozorska, która pełni tę funkcję od 1996 r. Każdy w zespole należy wspólnoty Mocni w Duchu, w której się formuje i wzrasta duchowo.

W zespole jest kilkanaście małżeństw, gdzie oboje małżonkowie posługują. Oprócz tego są oczywiście małżeństwa, gdzie tylko jedno z małżonków jest zaangażowane muzycznie. Do tego kilkunastu singli i osoby konsekrowane. Średnia wieku w zespole wynosi 35 lat. Sześć osób w tej drużynie ewangelizacyjnej jest zatrudnionych na etacie w zespole. Pozostali są wolontariuszami, którzy pracują w swoich zawodach, a w zespole posługują w ramach możliwości czasowych, biorąc urlopy w pracy.Zespół Mocni w Duchu posługuje wraz z kapłanem - jezuitą. Obecnie odpowiedzialnym za zespół jest o.Jacek Olczyk SJ. Dlatego też zespół w znacznej mierze podejmuje duże inicjatywy, które wymagają obecności kapłana.

YouTube i Facebook

Prowadzimy własny kanał telewizyjny na YouTubie, który nazywa się "Mocni w Duchu", kanał dla dzieci "Mocni w Duchu Dzieciom", gdzie zajmujemy się formacją najmłodszych oraz kanał z transmisjami na żywo i retransmisjami "Mocni w Duchu Live".

Oprócz tego jesteśmy obecni w mediach społecznościowych, gdzie naszym głównym kanałem na Facebook-u jest "Zespół Mocni w Duchu".

Główną naszą działalnością telewizyjną są transmisje wydarzeń charyzmatycznych, za które odpowiedzialna jest Jolanta Kacprzak. Robimy też coraz więcej filmów ewangelizacyjnych i formacyjnych. Nad ich realizacją i montażem czuwa Nadia Zawi. Od 2020 roku prowadzimy też kanał tylko dla dzieci, który prowadzi Inga Pozorska z ekipą. A za całość naszych działań w internecie odpowiada Kesja Lewandowska.

Szkoła

Prowadzimy Szkolę Podstawową im. św. Ignacego Loyoli oraz Punkt Przedszkolny i Liceum Ogólnokształcące. Wszystko mieści się w budynku przy ul. Żeromskiego 26 w Łodzi. W roku szkolnym 2021/2022 uczy się w szkole prawie dwustu uczniów. Szkołę cechuje indywidualne podejście do dzieci, dając im dużą ofertę zająć dodatkowych. Łączymy duchowość z profesjonalizmem pedagogicznym. Tworzymy wspólnotę wiary z rodzicami. Szkoła ma oddziały dwujęzyczne, w których niektóre przedmioty są w języku angielskim. 

SOS dla wspólnot

SOS dla wspólnot to druga drużyna ewangelizacyjna w naszym Centrum. SOS zatrudnia jedną osobę na pełnym etacie - Malwinę Kocot, która koordynuje pracę całego sztabu wolontariuszy. SOS prowadzi wszelkiego rodzaju warsztaty, skupienia, rekolekcje i seminaria dla wspólnot modlitewnych w Polsce i wśród Polonii. Drużyna SOS prowadzi w całości takie wydarzenia, ale w ekipie nie ma kapłana ani zespołu muzycznego. Terminy w SOSie są dostępne na kilka miesięcy do przodu. Jeśli macie jakąś trudność we wspólnocie lub widzicie konkretny brak, który trzeba uzupełnić - nasza drużyna SOS jest do waszej dyspozycji.

Msze święte z modlitwą o uzdrowienie

Każdego miesiąca w naszym kościele odprawiane są dwie Eucharystie z modlitwą o uzdrowienie. Przyjeżdża na nie każdorazowo ok. 2500 - 3000 osób z całej Polski. Gromadzimy się w ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 18:30 oraz w niedzielę, które poprzedza ten poniedziałek o godz. 17:30. Są to zawsze dwa dni obok siebie.
Wiele osób przychodzi na te Eucharystie z powodu choroby. Dziękujemy Bogu, że otrzymujemy liczne świadectwa uzdrowień fizycznych. Ale jeszcze więcej osób, podczas modlitwy, odkrywa żywego Boga. Z reguły w tym czasie ośmiu kapłanów czeka w konfesjonałach. Jest tak dużo chętnych, że spowiadają od dwóch do trzech godzin .

Msze święte z modlitwą o uzdrowienie prowadzone są w kościele jezuitów od 1988 roku. Początkowo była to jedna Eucharystia w miesiącu. Jednak kiedy frekwencja urosła tak bardzo, że zagrażała bezpieczeństwu ludzi, w 2003 roku została podjęta decyzja, że będą to dwie Msze święte - dzień po dniu. Od tego czasu bardzo się poprawił komfort modlitwy - w kościele jest dużo ludzi, ale nie ma ścisku. Od 2010 r. Eucharystie z modlitwą o uzdrowienie są transmitowane w internecie. Obecnie można w nich uczestniczyć na naszym kanale na YouTubie oraz na Facebooku.

Uwielbieniowa Łódź Ratunkowa

Cykliczne spotkania ewangelizacyjne dla młodzieży. To dzieło, które powstało w 2015 roku. Inicjatywa przeznaczona jest dla młodzieży z gimnazjów i liceów.
Uwielbieniowa Łódź Ratunkowa to specjalny wieczór, raz w miesiącu, kiedy młodzi mogą mocno uwielbiać Boga. Spotkania odbywają się o godz. 19.00 w kościele Jezuitów w Łodzi (ul. Sienkiewicza 60). Jest to wydarzenie wysokonakładowe - od profesjonalnego nagłośnienia po światła koncertowe w kościele. Muzycznie nad wydarzeniem czuwa zespół Mocni w Duchu. Spotkanie animuje grupa młodzieżowa Młodość - lubię to. Nad całym wydarzeniem sprawuje pieczę pracownik Mocnych w Duchu do ewangelizacji młodzieży - Iza Woropaj.

Przez Uwielbieniową Łódź Ratunkową proponujemy młodym coś bardzo atrakcyjnego, odbywającego się w kościele, na co mogą zaprosić kolegów, nie wstydząc się przy tym braku profesjonalizmu. Zadaniem Uwielbieniowej Łodzi Ratunkowej jest wspieranie i wzmacnianie różnych działań na rzecz młodych, które prowadzimy regularnie podczas katechezy i pracy w parafiach. Często brakuje nam środków, aby zrobić coś profesjonalnie. Ten brak wypełniamy Uwielbieniową Łodzią Ratunkową.

Skupiamy się na młodzieży z gimnazjów i liceów. Zapraszamy również młodszych studentów. Do kościoła mogą wejść tylko ludzie młodzi. Dla katechetów, rodziców i opiekunów przewidujemy miejsca na chórze. Wydarzenie jest transmitowane na YouTube i Facebooku w jakości full HD.

Dom Dziecka i Świetlica środowiskowa

Prowadzimy też działalność, która ma osobną strukturę prawną. Jest to Stowarzyszenie Mocni w Duchu. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego. Zatrudnia osiemnastu ludzi. Stowarzyszenie prowadzi terapeutyczny dom dziecka i świetlicę środowiskową. Oba te miejsca noszą nazwę "Anielisko".
Nasz terapeutyczny dom dziecka jest jedynym w Łodzi. Dzieci, które przydzielane są przez sąd do naszej placówki są w trudnej sytuacji - z jednej strony są zakwalifikowane jako opóźnione w rozwoju, z drugiej strony rokują nadzieję, żeby wyjść z upośledzenia. W ten sposób np. dziecko, które nie mówiło, gdy trafiło do nas - po niecałym roku zaczęło mówić. Praca w naszym domu dziecka wymaga poświęcania dzieciom dużej uwagi. Dlatego też liczba dzieci jest niewielka. Możemy mieć maksymalnie siedmioro dzieci. W tym momencie mamy szóstkę. Dzieci trafiają do naszego domu dziecka po wyroku sądu.

Natomiast świetlica środowiskowa gromadzi dzieciaki z centrum Łodzi. Nasza praca polega na pomocy dzieciom, ale też na ścisłej współpracy z ich rodzicami i ich wychowawcami. W świetlicy mamy ponad trzydziestkę dzieci. Pomagamy dzieciom przejść do kolejnej klasy, uczymy odpowiedzialności, odwagi podejmowania decyzji. Świetlica jest też miejscem ewangelizacji dzieci - dbamy o spowiedź comiesięczną, uczymy modlitwy spontanicznej. Oprócz tego proponujemy dzieciom szereg zajęć ogólnorozwojowych - sportowych, plastycznych, motywacyjnych.

Wydawnictwo

Wydajemy własne książki, płyty oraz gadżety ewangelizacyjne. Wydawane przez nas książki są ewangelizacyjne i formacyjne. Mamy też dużą gamę książek dotyczących rekolekcji ignacjańskich. W ofercie wydawniczej posiadamy także bajki ewangelizacyjne oraz różne modlitewniki. Wydajemy 8-10 książek rocznie. Dyrektorem wydawnictwa jest Joanna Sztaudynger.

Bardzo ważne dla wydawnictwa są płyty muzyczne zespołu Mocni w Duchu. Wydajemy płyty audio nagrane w studio oraz płyty live. Do roku 2016 wydaliśmy ponad 275 tys. egzemplarzy albumów muzycznych Mocnych w Duchu. Oprócz płyt muzycznych wydajemy także płyty z konferencjami, a także audiobooki.

Wydawane przez nas gadżety ewangelizacyjne dotyczą działalności zespołu Mocni w Duchu. Mamy w ofercie koszulki, kubki, długopisy,opaski i smycze. Jako wydawnictwo realizujemy także zamówienia zewnętrze, które polegają na wydaniu książek na zamówienie - czyli osoba przekazuje nam materiały, a następnie wykupuje cały nakład książki.

Dom Miłosierdzia

Mamy Dom Miłosierdzia, w którym prowadzimy modlitwę o uwolnienie, terapię oraz kierownictwo duchowe. Fizycznie Dom Miłosierdzia to niezależny domek na terenie kościelnym, w którym jest osiem rozmównic. W tych pokojach spotykamy się z potrzebującymi ludźmi, aby udzielić im wsparcia zarówno w sferze duchowej, jak i w sferze psychologicznej.

Od strony psychologicznej prowadzimy terapię indywidualną i grupową: terapię małżeńską, terapię uzależnień, psychoterapię. Wszyscy terapeuci należą do wspólnot, które gromadzą się przy kościele Jezuitów w Łodzi. Za terapeutów odpowiada Anna Jaworska. Natomiast za modlitwy o uwolnienie odpowiada Olga Kawecka.

Szum z Nieba

Nasz dwumiesięcznik wydawany był regularnie od roku 1992 do 2021, kiedy to zrezygnowaliśmy z formy drukowanej i elektronicznej. Obecnie Szum z Nieba przeniósł się do sieci i kilka razy w miesiącu artykuły są czytane przez lektora i wstawiane na nasz kanał na YouTube.

Szum z Nieba Podcast z założenia podejmuje dwa tematy - ewangelizacja i formacja. Z jednej strony ma prowadzić do spotkania z Bogiem żywym (ewangelizacja), z drugiej strony formuje członków ruchów charyzmatycznych. Porusza tematy: wzajemnych relacji, rozwijania charyzmatów, sposobów ewangelizacji. W Szumie z Nieba mówimy też o małżeństwie, zawsze jest też kilka bardzo dobrych świadectw. Jest to bardzo wygodna forma ewangelizacji, ponieważ udostępnienie podcastu to tylko jedno kliknięcie.

Księgarnia

Nasze centrum prowadzi księgarnię katolicką.  Traktujemy ją często jako miejsce kontaktowe. To takie okno na świat - otwarte cały czas w ciągu dnia. Do księgarni przychodzą ludzie, którzy szukają. Możemy im wówczas zaproponować nie tylko książkę czy różaniec, ale także coś więcej - Seminarium lub spotkanie w hali sportowej.